Jak przechowywać żywność, aby długo była świeża?

Czasy, kiedy na półkach w polskich sklepach można było dostać jedynie ocet na szczęście bardzo dawno już minęły. Nie musimy więc gromadzić dużych zapasów żywności. Dobra gospodyni zawsze ma jednak niewielki zapas niezbędnych artykułów spożywczych, które przydadzą się chociażby wtedy, kiedy odwiedzą nas niespodziewani goście. Czy jednak wiemy, jak powinniśmy tę zapasy przechowywać, aby długo zachowały swoją świeżość? 

Sposób przechowywania żywności zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Ale powszechnym naszym grzechem jest przechowywanie serów, czy wędlin w foliowych woreczkach. Taki sposób przechowywania tych produktów sprawia, że bardzo szybko tracą one swoją świeżość, a co więcej zaczynają zagrażać naszemu zdrowiu. Na tak przechowywanych produktach bardzo szybko pojawia się pleśń, zmienia ich smak. Takie produkty nadają się więc tylko do wyrzucenia. W efekcie, marnujemy swoje pieniądze. Zakupioną żywność, która została w sklepie zapakowana w foliowe woreczki po przyniesieniu do domu musimy z tych woreczków wyjąć i przełożyć do specjalnych pojemników do przechowywania żywności. W sklepach jest spory wybór różnego rodzaju pojemników. Są wśród nich także i takie, w których możemy przechowywać masło lub inne rodzaje tłuszczy.

Na uwagę zasługują między innymi pojemniki próżniowe. Żywność zamknięta w tych pojemnikach nie ma kontaktu z powietrzem. Z jednej więc strony produkty w nich nie wysychają, z drugiej zaś nie ciągną wilgoci znajdującej się w powietrzu. Dłużej więc zachowują swoją świeżość, smak i aromat. Tego typu pojemniki nadają się do przechowywania żywności w lodówce. Nie chłoną bowiem zapachów. Trwałość produktów także jest znacznie większa. Zdecydowana większość z nas marnuje duże ilości jedzenia. Kupujemy za dużo, źle przechowujemy zakupione produkty. Właściwe pojemniki do przechowywania żywności zapobiegają więc marnowaniu żywności, w efekcie mniej na nią wydajemy pieniędzy. Zakup pojemników na żywność wydaje się więc rozwiązaniem korzystnym także z punktu widzenia ekonomii.