Wiele zastosowań octu jabłkowego dla zdrowia, urody, higieny i w gotowaniu

Ostatnia aktualizacja 2 października 2018 r.

Mówi się, że ocet został odkryty około 5000 lat p.n.e., kiedy to niepilnowany sok z winogron zamienił się w wino, a następnie w ocet. Pierwotnie stosowany jako środek konserwujący żywność, wkrótce wyszły na jaw zastosowania lecznicze octu.

Hipokrates stosował ocet do leczenia ran, a lekarze w latach 1700-tych używali go do leczenia wszystkiego, od trującego bluszczu i krupu po bóle brzucha. Ocet był nawet stosowany w leczeniu cukrzycy.1

Ocet, co po francusku oznacza "kwaśne wino", może być wytwarzany praktycznie z każdego węglowodanu, który można poddać fermentacji, w tym z winogron, daktyli, orzechów kokosowych, ziemniaków, buraków i oczywiście jabłek.

Tradycyjnie, ocet jest przez długi, powolny proces fermentacji, pozostawiając go bogatym w bioaktywnych składników, takich jak kwas octowy, kwas galusowy, katechina, epikatechina, kwas kofeinowy, i więcej, dając mu silny przeciwutleniacz, przeciwbakteryjne, i wiele innych korzystnych właściwości.

Jak podano w Medscape General Medicine: 2

"Powolne metody są zazwyczaj używane do produkcji tradycyjnych octów winnych, a kultura bakterii kwasu octowego rośnie na powierzchni cieczy i fermentacji postępuje powoli w ciągu tygodni lub miesięcy. Dłuższy okres fermentacji pozwala na nagromadzenie nietoksycznego śluzu składającego się z drożdży i bakterii kwasu octowego, znanego jako matka octu."

"Matka" octu, przypominająca pajęczynę substancja na bazie aminokwasów, występująca w nieprzetworzonym, niefiltrowanym occie, wskazuje, że twój ocet jest najlepszej jakości. Większość producentów pasteryzuje i filtruje swój ocet, aby zapobiec tworzeniu się matki, ale "mętny" rodzaj jest najlepszy, zwłaszcza jeśli planujesz go spożywać.

Ocet jest nie tylko przydatny do gotowania, ale także do celów zdrowotnych, czyszczenia, pielęgnacji ogrodu, higieny i wielu innych. W rzeczywistości, dzbanek octu jest łatwo jednym z najbardziej ekonomicznych i wszechstronnych środków zaradczych wokół. Polecam utrzymanie go w swoim domu przez cały czas.

Zastosowanie octu jabłkowego dla zdrowia

Nie ma twardych i szybkich zasad dotyczących przyjmowania octu wewnętrznie. Niektórzy ludzie biorą jedną do dwóch łyżeczek dziennie, zmieszanych w szklance wody, przed posiłkami lub rano, i zgłaszają korzyści z tego. Ryzyko przyjmowania małych ilości octu jest niskie, a badania sugerują, że może mieć pewne rzeczywiste korzyści zdrowotne.

1. Cukrzyca

Ocet mówi się, że jest antyglikemiczny i ma korzystny wpływ na poziom cukru we krwi. Uważa się, że kwas octowy zawarty w occie może obniżać poziom cukru we krwi poprzez zapobieganie całkowitemu strawieniu węglowodanów złożonych, co odbywa się poprzez przyspieszenie opróżniania żołądka lub zwiększenie absorpcji glukozy przez tkanki organizmu.3.

Jedna z teorii głosi, że ocet może unieczynnić niektóre enzymy trawienne, które rozkładają węglowodany na cukier, spowalniając w ten sposób przemianę węglowodanów złożonych w cukier z posiłku do krwiobiegu, co daje organizmowi więcej czasu na usunięcie cukru z krwi, zapobiegając skokom poziomu cukru.

Jedno z badań wykazało, że ocet poprawił wrażliwość na insulinę u 19% osób z cukrzycą typu 2 i 34% osób ze stanem przedcukrzycowym.4 Inne badanie wykazało, że spożywanie dwóch łyżek octu jabłkowego przed snem obniżyło poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2 nawet o 6% do rana.5.

2. Zdrowie serca

Ocet wspiera zdrowie serca na wiele sposobów. Jak wyjaśniono w czasopiśmie Journal of Food Science:6

"Polifenole, takie jak kwas chlorogenowy, który jest obecny w dużych ilościach w occie jabłkowym, mogą hamować utlenianie LDL i poprawiać stan zdrowia poprzez zapobieganie chorobom układu krążenia".

Jedno z badań wykazało, że ocet może obniżyć poziom cholesterolu u szczurów laboratoryjnych,7 podczas gdy inne badanie na szczurach wykazało, że ich ciśnienie krwi może być obniżone przez kwas octowy zawarty w occie.8 Stwierdzono również, że ocet obniża poziom trójglicerydów i poziom VLDL (szkodliwej formy cholesterolu) w badaniach na zwierzętach.9

3. Utrata wagi

Ocet może pomóc Ci schudnąć, ponieważ wydaje się mieć działanie przeciw otyłości poprzez zwiększenie sytości i zmniejszenie całkowitej ilości spożywanego pokarmu.

Na przykład, kiedy ochotnicy spożywali niewielką ilość octu wraz z wysokowęglowodanowym posiłkiem (bajgiel i sok), spożywali mniej jedzenia przez resztę dnia.

Redukcja odpowiadała około 200 do 275 kalorii dziennie - ilość, która spowodowałaby miesięczną utratę wagi do 1,5 funta.10

Ponadto, odrębne badania wykazały, że spożywanie octu wraz z chlebem nie tylko obniżyło reakcje glukozy i insuliny, ale także zwiększyło poziom sytości. Ocena sytości była bezpośrednio związana z poziomem kwasu octowego w occie.11

4. Oczyszczanie układu trawiennego

ACV jest jednym z najlepszych pokarmów do stosowania podczas oczyszczania jelita grubego, ponieważ jest to świetny pokarm fermentacyjny, który pomaga rozwijać korzystne bakterie w jelitach. Dowiedz się, jak można zrobić pełny ocet jabłkowy ocet jabłkowy oczyścić okrężnicy z łuską psyllium, dla dokładnego oczyszczenia układu trawiennego.

5. Zapalenie zatok

Ocet jabłkowy pomaga rozbić i zmniejszyć ilość śluzu w organizmie, pomagając oczyścić zatoki. Ma również właściwości antybakteryjne, dzięki czemu jest przydatny w leczeniu infekcji.

6. Ból gardła

Właściwości antybakteryjne w occie jabłkowym cydr może być przydatne dla bólu gardła, jak również. Płukanie z mieszaniną około jednej trzeciej filiżanki octu jabłkowego zmieszanego z ciepłą wodą w razie potrzeby.

7. Kwaśny refluks

Refluks kwasowy zazwyczaj wynika z posiadania zbyt mało kwasu w żołądku. Możesz łatwo poprawić zawartość kwasu w żołądku, biorąc jedną łyżkę stołową surowego, niefiltrowanego octu jabłkowego w dużej szklance wody dziennie. Pektyny w occie jabłkowym mogą również pomóc w łagodzeniu skurczów jelit.

8. Podrażnienia skóry

Ocet jabłkowy działa na różne dolegliwości skórne, od ukąszeń robaków do trującego bluszczu do oparzeń słonecznych. Możesz zastosować go bezpośrednio na podrażniony obszar lub spróbować moczyć się w wannie z dodatkiem około jednej filiżanki octu.

9. Brodawki

Miejscowe stosowanie octu jabłkowego może pomóc w usuwaniu brodawek, prawdopodobnie ze względu na wysoki poziom kwasu octowego, który zawiera.12 Możesz spróbować namoczyć wacik w occie i przyłożyć go do brodawki, pod przykryciem, na noc.

10. Zastrzyk energii

Ocet jabłkowy z cydru zawiera potas i enzymy, które pomagają pozbyć się zmęczenia. Ponadto, zawarte w nim aminokwasy mogą pomóc w zapobieganiu gromadzenia się kwasu mlekowego w organizmie, co dodatkowo zapobiega zmęczeniu.13

Ocet jabłkowy z cydru w Twoim domu

Ogólnie rzecz biorąc, możesz używać białego octu destylowanego do użytku domowego i octu jabłkowego, wytwarzanego z fermentujących owoców, takich jak jabłka, do konsumpcji. Jednakże, jeśli wolisz, możesz używać octu z jabłek wokół domu, jak również.

11. Naturalne czyszczenie

Ocet jest jednym z najlepszych naturalnych środków czyszczących jest, a to w dużej mierze ze względu na jego właściwości antybakteryjne. Po dodaniu do żywności, kwasy organiczne w occie (zwłaszcza kwas octowy) przechodzą do błon komórkowych, aby zabić bakterie.

Żywność fermentowana z octem posiada naturalny arsenał antybakteryjnych kwasów organicznych, w tym kwas octowy, mlekowy, askorbinowy, cytrynowy, jabłkowy, propionowy, bursztynowy i winowy. Jedno z badań wykazało, że kwas octowy jest zabójczy nawet dla E. coli O157:H7, podczas gdy inne badania wykazały, że substancje takie jak kwas octowy, sok z cytryny lub połączenie soku z cytryny i octu są skuteczne w walce z salmonellą.14

12. Zabójca chwastów

Ocet jest bardzo skuteczny w zwalczaniu chwastów w Twoim ogrodzie. Howard Garrett, znany również jako "The Dirt Doctor", podzielił się swoim przepisem na herbicyd na bazie octu (ten spray będzie ranił każdą roślinę, której dotknie, więc używaj go tylko na tych, które chcesz usunąć):

Receptura herbicydu

    1 galon 10 procent (100 ziarna) octu Dodaj 1 uncję olejku pomarańczowego lub d-limonenu Dodaj 1 łyżkę melasy (opcjonalnie - niektórzy mówią, że to nie pomaga) 1 łyżeczka mydła w płynie lub innego środka powierzchniowo czynnego (np. Bio Wash) Nie dodawaj wody

13. Neutralizacja zapachów

Ocet jabłkowy w misce pomoże zneutralizować zapachy w Twoim domu.

14. Mycie owoców i warzyw

Ocet jest jednym z najlepszych naturalnych środków do usuwania niektórych pestycydów i bakterii z Twoich świeżych produktów. Wypróbuj roztwór 10 procent octu na 90 procent wody jako kąpiel do krótkiego namaczania produktów. Wystarczy umieścić warzywa lub owoce w roztworze, wymieszać je, a następnie dokładnie wypłukać (nie stosuj tego procesu w przypadku delikatnych owoców, takich jak jagody, ponieważ mogą one zostać uszkodzone w trakcie procesu lub wchłonąć zbyt dużo octu przez ich porowate skórki).

Higiena i uroda

Może nawet zechcesz trzymać trochę octu jabłkowego w swojej szafce łazienkowej...

15. Płukanka do włosów

Ocet jabłkowy pomaga usunąć nagromadzone produkty i zrównoważyć poziom pH skóry głowy. Wypróbuj cotygodniową płukankę z jednej trzeciej filiżanki octu zmieszanej z czterema filiżankami wody. W przypadku łupieżu, spróbuj spryskać skórę głowy równymi częściami octu i wody (zmieszanymi), owinąć głowę ręcznikiem i pozostawić na godzinę. Następnie zmyj i powtarzaj do dwóch razy w tygodniu.15

16. Toner do twarzy

Rozcieńczony ocet jabłkowy na waciku to prosty tonik do twarzy i środek oczyszczający, który pomaga zapobiegać powstawaniu wyprysków. Może nawet pomóc siniakom szybciej zblednąć.

17. Dezodorant

Ocet jabłkowy pomaga zabijać bakterie powodujące nieprzyjemny zapach, więc nanieś odrobinę pod pachami, aby uzyskać naturalny dezodorant.

18. Zdrowie jamy ustnej

Picie rozcieńczonego octu z jabłek z cydrem może pomóc wyeliminować nieświeży oddech i wybielić zęby. Pamiętaj jednak, że ocet jabłkowy ma odczyn kwaśny. Głównym składnikiem jest kwas octowy, który może być nieco szorstki na szkliwo, więc zawsze należy rozcieńczyć go wodą przed połknięciem.

19. Zapach stóp

Wycieranie stóp w dół z octem jabłkowym może pomóc wyeliminować bakterie powodujące nieprzyjemny zapach i zapachy ze stóp.

Ocet jabłkowy w kuchni

Istnieje wiele kreatywnych sposobów na wykorzystanie octu jabłkowego w kuchni. Spróbuj go w domowej roboty marynatach i sosach, zupach, a nawet smoothie. Możesz nawet dodać go do wypieków (doda im lekkości) i, oczywiście, użyć go do sosu sałatkowego (spróbuj go na przykład zmieszać z oliwą z oliwek, czosnkiem i musztardą)16.

Ocet jest dobry również do ryb i służy jako świetna marynata do mięsa, nadając mu odrobinę pikanterii. Jest też smaczny jako dodatek do gotowanej zieleniny lub jako baza do sałatki z ogórków. Możesz również spróbować swoich sił w marynowaniu warzyw przy użyciu octu.

Ocet jest również ważnym dodatkiem do domowego rosołu kostnego. Jeśli chodzi o robienie bulionu, ocet pomaga wyługować wszystkie te cenne minerały z kości do wody w garnku, która ostatecznie jest tym, co będziesz jeść. Celem jest wydobycie jak największej ilości minerałów z kości do bulionu.

Surowy ocet jabłkowy Bragg's jest dobrym wyborem, ponieważ jest niefiltrowany i niepasteryzowany. Jeśli spożywasz ocet ze względów terapeutycznych, ale nie lubisz jego smaku, możesz alternatywnie spożywać inne sfermentowane pokarmy, aby uzyskać korzystne kwasy. Pomoże to również w rekolonizacji Twoich jelit przez pożyteczne bakterie. Jednak ocet jest łatwiejszy i z pewnością bezpieczny w użyciu, więc z pewnością możesz włączyć go do swojej diety, jeśli go lubisz.

Wybierz swój ocet mądrze: Unikaj octu destylowanego

Destylowany biały ocet jest doskonały do czyszczenia i prania, ale dla celów zdrowotnych będziesz chciał uniknąć doskonale przejrzystych, "musujących czystych" odmian, które często widzisz na półkach sklepów spożywczych. Zamiast tego chcesz organiczny, niefiltrowany, nieprzetworzony ocet, który jest mętny. Jak wspomniano, ta mętność jest spowodowana przez pajęczynowatą substancję zwaną "matką" i jest oznaką produktu wysokiej jakości.

Wreszcie, jeśli rozważasz przyjmowanie octu jabłkowego w celach leczniczych, długotrwałe nadmierne stosowanie może spowodować niski poziom potasu i niekorzystnie wpłynąć na gęstość kości - dlatego ważny jest umiar.

Ponadto, ocet jabłkowy może wchodzić w interakcje z lekami moczopędnymi, przeczyszczającymi oraz lekami na cukrzycę i choroby serca. Jeśli jesteś pod opieką lekarza i chcesz spróbować kursu octu z jabłek, porozmawiaj najpierw z lekarzem, aby upewnić się, że nie będzie on kolidował z żadnym z leków, które obecnie przyjmujesz.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na stronie Mercola.com. Jest on ponownie publikowany tutaj za zgodą.

Niektóre z linków, które umieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i to, że mam dobre doświadczenia z ich używaniem, a nie ze względu na prowizję, którą można zarobić.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej
Pokaż komentarze (3)