Probiotyki: Nowa strategia dla utraty wagi, czy jesteś na nim?

Ostatnia aktualizacja: 9 października 2017 r.

Ostatnie badania sugerują, że związek między probiotykami a utratą wagi jest prawdziwy. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób te przyjazne bakterie mogą pomóc Ci schudnąć.

Większość ludzi myśli, że wszystkie bakterie i mikroby są złe, prawda jest taka, że istnieją pewne mikroby, które są bardzo korzystne dla naszych ciał. Te przyjazne bakterie (lub w niektórych przypadkach drożdże) żyją w naszym przewodzie pokarmowym i innych częściach naszego ciała, i pomagają we wszystkim, od lepszego trawienia i wchłaniania składników odżywczych po wzmocnioną odporność.

Bakterie stanowią problem tylko wtedy, gdy w niewłaściwym miejscu znajduje się ich nadmierna ilość. Przeczytaj więcej o SIBO tutaj.

Badania badające związek między probiotykami a utratą wagi

Badanie 1

Według pierwszego badania (przeprowadzonego przez British Journal of Nutrition), utrata wagi po probiotykach nie jest mitem. W ciągu 24 tygodni 125 osób z nadwagą obojga płci zostało poddanych diecie odchudzającej przez pierwsze 12 tygodni i rutynie podtrzymującej przez pozostałe 12 tygodni. Połowie z nich podawano tabletki probiotyczne, a drugiej połowie placebo.

Po pierwszych 12 tygodniach kobiety przyjmujące probiotyki straciły średnio prawie 10 funtów, podczas gdy te, które przyjmowały placebo, straciły nieco poniżej 6 funtów. Podczas 12-tygodniowego okresu podtrzymania, pierwsza grupa nadal traciła na wadze (prawie 2 funty więcej) i miała mniej bakterii jelitowych powodujących otyłość, podczas gdy reszta utrzymywała stałą wagę. Efekty stosowania probiotyków u mężczyzn nie były tak zauważalne.

Badanie 2

Japoński zespół badawczy przeprowadził badanie, w którym 210 osób z nadwagą podzielono na trzy grupy, a każdej z nich podawano codziennie 7 uncji sfermentowanego mleka. Dwie z grup otrzymywały również probiotyk (L. gasseri SBT2055, który, jak się uważa, pomaga w utracie wagi) w różnych stężeniach wraz z mlekiem.

W ciągu następnych 12 tygodni obie grupy straciły od 1% do 3% tłuszczu z brzucha, a ludzie, którzy otrzymywali probiotyk stracili około 8% do 9% szkodliwego tłuszczu trzewnego też. Jest to rodzaj tłuszczu, który gromadzi się wokół narządów takich jak serce, prowadząc do różnych schorzeń, a zmniejszenie trzewnej tkanki tłuszczowej jest tylko jedną z wielu korzyści płynących z probiotyków.

Jak probiotyki wpływają na Twoją wagę?

Według wielu badaczy (w tym autorów powyższych badań), probiotyki na odchudzanie poprawiają trawienie, zwiększając tym samym wchłanianie składników odżywczych potrzebnych organizmowi i pomagając w wydalaniu toksyn.

Ponieważ utrzymanie wagi i wchłanianie składników odżywczych są powiązane z jelitami, oto niektóre z głównych sposobów, w jakie probiotyki mogą pomóc:

    Metabolizm: Bakterie probiotyczne, które zamieszkują Twoje jelita, pomagają w rozkładaniu spożywanego pokarmu i przekształcaniu go w energię. Niektóre szczepy są znane z tego, że są w tym lepsze, dlatego też suplementy probiotyczne są często stosowane do wspomagania trawienia, ale nawet istniejące bakterie w twoim systemie mogą odpowiadać za 4-10% kalorii, które spalasz każdego dnia. Równowaga hormonalna: Wiele schorzeń medycznych (takich jak cukrzyca) jest związanych z hormonami w organizmie, a hormony jelitowe są odpowiedzialne za wszystko, od utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi do sygnalizowania mózgowi, że twój żołądek jest "pełny". Bakterie probiotyczne mogą pomóc regulować uwalnianie hormonów i utrzymywać je w równowadze. Genetyka: Twoje geny odpowiadają za więcej niż tylko kolor oczu czy wzrost. Decydują one również o tym, jak dobrze Twój organizm radzi sobie ze wszystkim, od pokarmów tłuszczotwórczych po chorobotwórcze patogeny. Twój ekosystem jelitowy również odgrywa tu ogromną rolę, ponieważ złe bakterie mogą powodować mutacje genetyczne, które wpływają na poziom leptyny (hormonu, który sprawia, że czujesz się "najedzony"). Stan zapalny: Brak równowagi między zdrowymi a niezdrowymi bakteriami jelitowymi może prowadzić do zwiększenia poziomu uwalnianych toksyn, które wyzwolą ogólnoustrojową odpowiedź zapalną w organizmie. Te toksyny bakteryjne są wyższe u osób otyłych lub cierpiących na cukrzycę typu 2, a także mogą powodować przybieranie na wadze nawet bez zmiany diety. Nieszczelne jelita: Brak równowagi hormonalnej i nadmiar złych bakterii w jelitach może prowadzić do nieszczelnego jelita lub zapalenia jelit, a także powodować problemy z poziomem cukru we krwi i otyłość. Nieszczelne jelita są szczególnie szkodliwe, ponieważ mogą utorować drogę toksynom bakteryjnym do Twojego krwiobiegu. Stan ten może być wspomagany przez regularne przyjmowanie probiotyków.

Jeśli dbasz o zdrowie, to wiesz, że utrata wagi to coś więcej niż tylko lepszy wygląd. Pozostawanie w formie pomaga również zachować sprawność fizyczną i sprzyja lepszemu ogólnemu zdrowiu, dlatego warto zrozumieć, jak probiotyki mogą wpływać na wagę i pomagać w jej redukcji. Oczywiście, nie można polegać tylko na nich, więc stosuj zdrową dietę i regularny reżim ćwiczeń!

Odnośnik: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263193/

Niektóre z linków, które zamieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i to, że mam dobre doświadczenia z ich używaniem, a nie ze względu na prowizję, którą można uzyskać.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej