Naukowo potwierdzone fakty na temat właściwości kurkumy w walce z rakiem i stanem zapalnym

Ostatnia aktualizacja 14 listopada 2017 r.

Przyprawy były używane w całej historii do celów leczniczych ze względu na ich właściwości lecznicze. Chociaż istnieje wiele różnych przypraw, które zapewniają różnego rodzaju korzyści, kurkuma ma tendencję do bycia przyprawą go-to, ponieważ coraz więcej dowodów wskazuje na jej zdolność do leczenia wielu różnych dolegliwości.

Chociaż stosowanie kurkumy stało się tak popularne, nadal jest wiele rzeczy, których prawdopodobnie o niej nie wiesz. Poniżej wymienimy absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć o tej niesamowitej przyprawie i jak możesz skorzystać z jej stosowania.

Historia kurkumy

Kurkuma to przyprawa, która pochodzi z korzenia Curcuma longa, tropikalnej rośliny pochodzącej z Indii.

Kurkuma była używana jako tradycyjny lek w Azji Południowej przez wiele lat. Najczęściej używano części rośliny zwanej kłączem. Przygotowywano ją na różne sposoby i powszechnie stosowano w leczeniu astmy i kaszlu. Wyciągi z gorącej wody przyjmowano doustnie, aby zmniejszyć stan zapalny. Kurkumę stosowano również w leczeniu schorzeń takich jak niedrożność wątroby, żółtaczka i wrzody.

Oprócz tego, że kurkuma była lekiem, używano jej również do celów kulturowych i duchowych. Kurkuma była kojarzona z płodnością i dobrobytem i często była nakładana na pannę młodą jako rytuał powodzenia przed ceremonią ślubną.

Korzenie kurkumy mogły być również dawane jako prezenty przy specjalnych okazjach, takich jak odwiedziny kobiety w ciąży.

Kurkuma i kurkumina

Wiele stron internetowych używa słów "kurkuma" i "kurkumina" w sposób, który sprawia wrażenie, że są one jednym w tym samym, co sprawia, że trudno jest dokładnie określić, co każde z tych słów tak naprawdę oznacza.

Kurkuma to przyprawa, która pochodzi z korzenia rośliny Curcuma longa. Kurkuma, jak wszystkie rośliny, posiada fitoskładniki, a jedną z jej najbardziej korzystnych i popularnych substancji znajdujących się w kurkumie jest kurkumina.

Kurkumina jest odpowiedzialna za wiele korzyści zdrowotnych przyznawanych przez kurkumę, w tym jej zdolność do zmniejszania stanów zapalnych, pomoc w łagodzeniu objawów zapalenia stawów i ochronę przed chorobami skóry, a być może nawet Alzheimerem.

Chociaż wiele osób używa słów kurkuma i kurkumina zamiennie, ważne jest, aby pamiętać, że kurkumina jest tylko jedną z wielu innych substancji w kurkumie, które czynią ją tak korzystną przyprawą.

Korzyści zdrowotne wynikające z kurkumy

Wiele korzyści zdrowotnych płynących z kurkumy zostało udowodnionych naukowo poprzez badanie działania kurkuminy. Należą do nich:

    Ochrona zdrowia układu sercowo-naczyniowego Zapobieganie cukrzycy Leczenie depresji Zmniejszanie stanów zapalnych Leczenie astmy

Jest dość oczywiste, że kurkumina zapewnia liczne korzyści zdrowotne, które mogą pomóc w leczeniu objawów spowodowanych przez różne zaburzenia.

Fakt, że można ją znaleźć w kurkumie sprawia, że jest jeszcze bardziej korzystna ze względu na jej właściwości odżywcze. Kurkuma jest dobrym źródłem witaminy C i witaminy B6, a także obfituje w magnez, błonnik pokarmowy, potas i mangan.

Teraz, gdy masz już podstawowy przegląd historii i informacji o wartościach odżywczych kurkumy, przyjrzyjmy się zaburzeniom zdrowotnym, które kurkuma może leczyć.

Dowiedz się więcej sposobów, jak możesz dodać kurkumę do swojej diety.

Kurkuma na chorobę Alzheimera

Według badań przeprowadzonych przez Indyjską Akademię Neurologii, kurkumina wydawała się być obiecującym lekiem na chorobę Alzheimera.

Jednak sama kurkumina może nie być jedynym powodem, dla którego kurkuma może być przydatna w leczeniu Alzheimera. W jednym z badań stwierdzono, że związek zawarty w kurkumie o nazwie aromatyczno-turmeron może zwiększyć ilość neuronalnych komórek macierzystych u osoby spożywającej kurkumę, co czyni ją użyteczną w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Kurkuma na zapalenie stawów

Właściwości przeciwzapalne kurkumy wchodzą w grę, jeśli chodzi o łagodzenie objawów zapalenia stawów. Kurkumina zawarta w kurkumie blokuje cytokiny i enzymy zapalne, co może wyjaśniać, dlaczego pomaga zapobiegać zapaleniu stawów w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Badania wykazały, że u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów nastąpiła poprawa w zakresie redukcji bólu i ruchu po zażyciu suplementu z kurkumy o nazwie Meriva.

Kurkuma na raka

Wykazano, że kurkuma jest dość skuteczna w zabijaniu komórek nowotworowych. Według badań przeprowadzonych przez American Association of Pharmaceutical Scientists, kurkumina hamuje wzrost guzów poprzez zabijanie komórek nowotworowych na różnych etapach.

Jest to również niezwykle skuteczna alternatywa dla chemioterapii, ponieważ nie uszkadza normalnych komórek, tak jak chemioterapia, a jedynie komórki nowotworowe.

Kurkuma na depresję

Kurkuma jest naturalnym i skutecznym środkiem antydepresyjnym. Według badań przeprowadzonych przez Indian Journal of Pharmaceutical Sciences, kurkumina była skuteczna w zmniejszaniu objawów depresji spowodowanych przewlekłym stresem. Odkryto, że było to spowodowane faktem, że kurkumina naturalnie przywracała poziom serotoniny i dopaminy.

Naturalne wzmacnianie kurkumy

Niestety kurkumina, najbardziej korzystny związek zawarty w kurkumie, nie jest zbyt "biodostępna", co oznacza, że jest trudna do strawienia przez nasz organizm. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm metabolizuje kurkuminę tak szybko, że nasz układ trawienny nie jest w stanie w pełni z niej skorzystać.

Dlatego właśnie należy zawsze spożywać kurkumę z czarnym pieprzem. Piperyna, związek znajdujący się w czarnym pieprzu, sprawia, że nasze ciała są bardziej wydajne w trawieniu składników odżywczych, a także spowalnia właściwości trawienne.

Przeczytaj, ile czarnego pieprzu dodać do kurkumy, aby zwiększyć jej moc leczniczą nawet o 2000%.

Działa to doskonale, ponieważ daje organizmowi wystarczająco dużo czasu na strawienie kurkuminy, a także sprawia, że organizm jest bardziej wydajny w jej trawieniu, zapewniając Ci pełne korzyści z kurkumy.

Ile kurkumy należy przyjmować dziennie, aby uzyskać optymalne rezultaty?

Istnieje wiele niejasności dotyczących tego, ile kurkumy należy przyjmować codziennie, aby optymalnie wykorzystać wszystkie właściwości lecznicze tego korzenia. Większość z nich wynika z tego, że kurkuma może być przyjmowana na wiele różnych sposobów. University of Maryland Medical Center zaleca następujące dawki.

Następujące dawki są zalecane dla dorosłych:

    Cięty korzeń: 1,5 do 3 g dziennie Suszony, sproszkowany korzeń: 1 do 3 g dziennie Proszek standaryzowany (kurkumina): 400 do 600 mg, 3 razy dziennie Wyciąg płynny (1:1) 30 do 90 kropli dziennie Nalewka (1:2): 15 do 30 kropli, 4 razy dziennie

Referencje: Piperyna: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9619120 Zalecenia dotyczące dawkowania: umm.edu

Niektóre z linków, które umieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i to, że mam dobre doświadczenia w ich stosowaniu, a nie ze względu na prowizję, którą można uzyskać.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej
Pokaż komentarze (5)